Modernizm ile birlikte varoluşçuluk başyapıtlarından biri olan Yazıcı Bartleby, bir Wall Street öyküsünü anlatmakta. Amerikan edebiyatının usta kalemlerinden olan Herman Melville, bu kitabında çalışkan, zeki ama aynı zamanda kasvete bürünmüş genç bir kâtibi anlatır.

Kitap kısaca özgür iradenin bir insana nasıl tuzaklar hazırladığı yönünde. Özgür iradeyi kullanma yeri ve seçimi, bir özgürlüğün bireyin kendine verdiği haklar çerçevesinde işleniyor. On dokuzuncu yüzyıl New York’unda bir hukuk bürosunda geçen hikâyede kahramanımız genç giderek artan pervasızlıkları ile avukatımızı zor durumlarda bırakmaktadır.

Yazıcı Bartleby

Yazıcı Bartleby

Yazıcı Bartleby Yeniden Aramızda

Mesleğe aykırı davranışları ile hiçbir şey yapmamayı benimsemiş olan bu gencin hayatta kendisini bekleyen sürprizleri ise kitabın sayfalarını gezdikçe okumanın tadını çıkararak takip edebilirsiniz.

Diğer eserlerinden biraz daha değişik bir anlatımı seçmiş olan Herman Melville’in mümkün oldukça gerçeğe yakın olarak kaleme aldığı eseri Yazıcı Bartleby klasik kitaplar listesinde günümüz Türkçesine uyarlanmış şekilde yerini aldı.

Yazarın uzun hikâye kitabı olan Yazıcı Bartleby okuduğunuz anda iç içe geçmiş olaylar zincirini sunmaktadır, biz bilmeyenler için yazarın diğer eserlerinden dünyaca ünlü olanından da kısaca bahsedelim; Moby Dick, onun en ünlü kitabıdır. Bir balina gemisinde geçenleri yazmak üzere başladığı kitabı daha sonra simgesel anlamlarla zenginleştirmiştir, ancak kitap basıldığı anda beklenen ilgiyi alamadığı gibi pek çok olumsuz tepki de toplamıştır. Herman Melville, kitaplarında romantizm, absürdizm, modernizm akımlarını bulabilirsiniz. Ayrıca yazar, kitaplarındaki anlatımlarda gezi yazısı, gotik romantizm, uzun hikâye ve alegori tercihlerini kullanmıştır.

 

Etiket: ,