Milliyetçilik akımlarının ortaya çıkmasında Fransız İhtilalinin payı yadsınamaz. Bu ihtilal ile birlikte, sokaklarda dalga dalga milliyetçilik akımları yayıldı ve dünyanın her yerine hâkim bir güç oldu. Bu ihtilalin perde arkasında ise, yani arka sokaklarda bambaşka hikâyeler vardı. Bu hikâyeler, başka durumların varlığını, olaylarla başlayan veya sonlanan hayatları bizlere ifade etti. Son Ziyafet adlı bu eser, o ihtilalin arkasında yaşayan ve görünmeyen insanların hayat hikâyelerini, bizlere resmeden bir yapıya sahiptir.

Son Ziyafet

Son Ziyafet

Son Ziyafet İle Doğan Yeni Hayatlar

İhtilal sonrası, yeni bir dünya kuruldu ve bazı değerler yeniden şekillenmeye başladı. Kurulan bu düzen ile birlikte arada kalan, mağdur olan ve sesi gür çıkmayan bazı kitleler belirmeye başladı. Bu kitlelerin sesleri iyice kesildi ve sonucunda ezilenler adında yeni bir sınıf daha ortaya çıktı. Yazar Jonathan Grimwood tarafından kaleme alınan bu eser, o zamanların dünya koşullarını, dar imkânları ve hayat şartlarını bizlere çok iyi bir şekilde anlatıyor.

Yazarın çizmiş olduğu resim, ezilen sınıfın ortaya çıkması ile başlayan yeni dünyanın resmidir. Bu resimde yer alan oyuncular, sessiz ve kimsesizdir. Güçleri kısıtlıdır ve sadece yaşamak için varlardır, başka sözleri söylemek onların hakkı değildir. Son Ziyafet, böyle bir dünyanın resmidir tam olarak.

Yazar Jonathan Grimwood bu eseri ile o zamanların hayatlarına ve şartlarına adeta bir projektör tutuyor ve gerçeklerin herkes tarafından görülmesini amaçlıyor.

Yazar: Jonathan Grimwood

Eser: Son Ziyafet

ISBN: 9786055029166

Sayfa Sayısı: 350

Yayın Yılı: 2014

 

 

Etiket: