James Joyce’un yazdığı ve yer yer kendi hayatından da kesitler sunduğu Sanatçının Bir Genç Adam Olarak Portresi içerisinde ana karakter olan Stephen Dedalus ve onun hayatı gözler önüne seriliyor. Karakterin tek amacı, sanatçı olabilmektedir. Ancak içerisinde yaşamış olduğu toplum ve toplumdaki etkenler onun yaratıcılığını ortadan kaldırmaktadır.

Karakterimiz ise buna daha fazla dayanamaz ve en sonunda bu durumlara tahammül etmek yerine savaşmaya karar verir. Sanatçının Bir Genç Adam Olarak Portresi ile birlikte yetişkin olmasa bile kendi dünyasını korumak isteyen bir adamı belki de en etkili şekilde okuma imkanına sahip oluyoruz.

Sanatçının Bir Genç Adam Olarak Portresi

Sanatçının Bir Genç Adam Olarak Portresi

 Sanatçının Bir Genç Adam Olarak Portresi İle Dünyaya Bakışınızı Değiştirin

 James Joyce, 20. yüzyıl edebiyatçıları denildiği zaman kendine özgü tarzı ile her zaman insanların beğenisini kazanmış olan bir yazar. Çünkü yazar genel olarak yayınladığı eserlerinde sanatı oldukça farklı bir şekilde ele almakta ve insanlara her kitapta oldukça farklı bir deneyim sunmaktadır.

Bundan dolayı da özellikle bu eser top 100 kategorimizde yer almaktadır. Bilineceği üzere bu kategori, şu ana kadar yayınlanmış olan en iyi 100 kitabın olduğu bir kategoridir. Ve James Joyce da bu eseri ile birlikte bu kategoriye girmeye hak kazanmış bir yazar olmuştur. Kitabı okuyan herkes, ufak bir çocuğun dünyasını bilinmedik bir şekilde görme imkanına da erişmiş olacaktır.

 

Etiket: ,