Felsefe üzerine doktora yapan, uzun yıllar Ege Üniversitesi Felsefe Bölümünde dersler veren İhsan Oktay Anar’ı edebiyat dünyasına kazandıran  romanı Puslu Kıtalar Atlası’dır. Yazar bütünüyle kendine has, hem felsefeden hem eski dildeki sözcüklerden oluşturduğu kişisel anlatma biçimini yani üslubunu ilk defa bu romanında ortaya koydu. Birinci baskısı Ocak 1995 yılında yapılan eser Mayıs 2014 yılında ise 50. baskısına ulaştı. İletişim Yayınlarının Türkçe Edebiyat kategorisinde yayınlanan roman gerçekten de Türk Edebiyatında kendine özgü bir tarz yaratmıştı.

Yazarın diğer kitapları arasında yer alan Efrasiyab Hikayeleri, Kitab-ül Hiyel, Amat, Suskunlar, Yedinci Gün ve Galiz Kahraman gibi unutulmaz romanları özel İhsan Oktay Anar dilini daha da ustalaştıracaktı.

puslu kıtalar atlası

puslu kıtalar atlası

Puslu Kıtalar Atlası Bir Düş müdür?

Edebiyatın yeni soluğu olarak tanımlanan yazar bu ilk romanında Uzun İhsan Efendi karakteriyle hem biraz kendini anlatır hem de Varoluşçuluk felsefesini sanki yeniden yorumlar. Kitabın diğer karakterleri Bünyamin, Ebrehe, Zülfüyar, Vardapet, Kubelik, Alibaz gibi pek de tekin olmayan isimler taşırlar ama zaten kitabın kendisi de pek tekin değildir. Müşteri adındaki sakallı maymun bile romanın kahramanları arasındadır. Okuyucu Uzun İhsan Efendi ile birlikte sanki garip bir yolculuğa çıkar.

Türk Edebiyatına emek veren usta isimler içinde Yazarlar Birliği tarafından Nobel Ödülü adayları arasında sayılan İhsan Oktay Anar’ın Puslu Kıtalar Atlası asla kolay okunacak bir eser değildir ve okuyucunun da emek vermesini bekler.

Yazar : İhsan Oktay Anar

Kitap adı : Puslu Kıtalar Atlası

ISBN : 9789754704723

Sayfa sayısı : 238

Yayın yılı : 1995

 

Etiket: