İnsan beyninin var olan kapasitesinin ne kadarını kullanabileceğini hiç düşündünüz mü? Geleceğin ne kadar tahmin edilebilir olduğunu? Olasılıksız kitabı insanların aklındaki tüm bu soru işaretlerini sizler için cevaplamaya çalışıyor.

2005 yılında Adam Fawer tarafından bilim kurgu türünde yazılmış olan Olasılıksız romanı toplam 18 ayrı dile çevrilerek en iyi ilk roman ödülünü de almış olan bir kitaptır. Kitapta Laplace adlı şeytan teorisi etrafında dönen ilginç olaylar yaşanmaktadır. Gerçekleşen olayların şans üzerine değil daha önce olan olayların etkileşimi ile olduğunu vurgulayan kitap olasılıklar zincirini okuyuculara anlatıyor.

Hayatımızda başımıza gelen olayları derinlemesine düşünmeden bilinmez veya mistik olarak algılamamızın yanlış olduğunu bizlere anlatan Olasılıksız adlı kitap tüm konuların fizik ve bilim ile açıklanabilir olduğunu anlatıyor.

olasılıksız

olasılıksız

Hayattaki Her Şey Olasılıksız Olabilir mi?

Aklımızda hayal ettiğimiz birinin aniden karşımızda belirmesi ya da gerçekleşen bir olayı daha önce olmuş gibi hissetmemizin temel sebeplerine inmeye çalışan bu kitapta soyut kavramların Laplace’in sanal şeytanının işi olduğu anlatılıyor. Okurken kendinizden bir parça bulabileceğiniz kitap her olayın mantıklı ve bilimsel bir açıklaması olduğunu söylüyor.

Üniversitede olasılıklar üzerine uzman olan bir eğitim görevlisi David Caine adlı kahramanı konu alan Olasılıksız kitabında, kahramanımızın ders esnasında epilepsi krizi geçirmesi ile kitap açılışını yapıyor. Uzmanlık alanı olasılık olduğu için ihtiyacı olan tedavi masraflarını karşılayabilmek için kumar oynamaya başlayan David Caine bu yolda ilginç olaylar ile karşılaşacaktır.

Yazar: Adam Fawer

Kitap Adı: Olasılıksız

ISBN: 9789756006054

Sayfa Sayısı: 475

Yayın Yılı: 2015

 

Etiket: