Nobel ödüllü yazar Nadine Gordimer’in hayatını adadığı ve bu yolda yazmaktan hiçbir zaman vazgeçmediği ırkçılık kavramıyla ilgili eşsiz kitaplardan biridir, Oğlumun Öyküsü. Güney Afrikalı yazar hemen hemen tüm eserlerinde ele aldığı, irdelediği, sorguladığı, çözüm aradığı, dünyaya duyurduğu, insanlığın utanmasını istediği siyah beyaz ayrımını her şeye rağmen işlemeye devam etmiş.

Sürekli olarak bu tür konularda kitaplar yazması, makaleler kaleme alması, öyküler oluşturması nedeniyle Apartheid rejimi tarafından baskı görmüş ve kitapları yasaklanmıştır. Ancak tüm bunlara rağmen yazmaktan vazgeçmeyerek Oğlumun Öyküsü romanını kaleme almıştır.

Oğlumun Öyküsü

Oğlumun Öyküsü

Yazarın hemen hemen tüm kitaplarından ele alınan ırkçılığın kavramı bu romanında ele alınmış ancak bu sefer roman bir beyaz yerine bir siyahın üzerinden anlatılmış. Yaşama dair düşüncelerinde ve sorgulamaların da uzun uzun yer aldığı bu akıcı roman aynı zaman da bir aşk hikâyesi.

Aşk ve Devrim Oğlumun Öyküsü

Onlarca farklı dile çevrilen ve Türkçe çevirisi de bulunan Oğlumun Öyküsü romanının kahramanlarından biri Oğulcuk (Sonny)’dir. Oğulcuk yaşadığı yerde kendi halinde bir öğretmendir ve okumayı, araştırmayı çok sevdiği için kültürlü ve bilgilidir. Zaman içerisinde kendisi de siyahi olan Oğulcuk kendine sorular sorarak kendi ülkesinde neden dışlandığını anlamaya çalışır.

Nadine Gordimer Oğulcuk üzerinden devrimi anlatırken ve kendi halinde yaşayan Oğulcuk bir gün devrim gruplarına katılır ve onların lideri haline gelir, hapse atılır. Burada insan hakları temsilcisi kadına âşık olan Oğulcuk aşk ve devrim arasında çekişmeler yaşar.

 

Etiket: ,