Türk Edebiyatı’nın en saygın yazarlarından olan Sabahattin Ali’nin kaleme aldığı Kürk Mantolu Madonna adlı eser yeni baskısı ile yeni çıkan kitaplar kategorisinde yer almaktadır. İlk baskısı 1943 yılında çıkmış olan kitap günümüzde halen en çok okunan Türk kitapları arasındadır. Hakikat gazetesinde Büyük Hikaye başlığı altında yazılmaya başlayan kitap daha sonra kitap haline getirilmiştir.

Kürk Mantolu Madonna ve Konusu

Kürk Mantolu Madonna

Kürk Mantolu Madonna

Kitabın iki ana karakterinden biri olan Raif Efendi içine kapanık ve dış dünyaya uyum sağlayamamış biridir. Hayatı boyunca başkalarının istekleri doğrultusunda yaşamış, haksızlıklara karşı mücadele edememiş, sevmediği bir kadın ile evlendirilmiş, mutsuz, sessiz ve hüzünlü bir kişilik olan Raif Efendi, babasının isteği üzerine Berlin’e gider ve orada bir galeride gördüğü tabloya hayran olur. Tabloda tasvir edilmiş kadını dünyaca ünlü Madonna delle Arpie tablosundaki bakire Meryem’e benzetir.

Raif Efendi gözlerini alamadığı tabloyu görmeye gittiği bir başka günde kendisini defalarca kendi tablosuna bakarken gören tablonun sahibi Maria Puder ile tanışır. Dominant bir kadın olan Maria ile naif bir beyefendi olan Raif Efendi birbirlerine aşık olur ve masalsı bir aşk başlar. Türkiye’ye dönen Raif Efendi ile Maria arasındaki mektuplaşma Maria’nın ölümü ile sona erer. Bundan yıllar sonra ise bazı gizemlerin çözülmesi gerekmektedir. Son derece akıcı ve keyifli bir öykü olan Kürk Mantolu Madonna yeni baskısı ile okuyucularını bekliyor.

 

Etiket: ,