Sıra dışı  ve neredeyse hiç bilinmeyen bir teknikle yazılan özel bir kitap. Şehir efsanelerine konu olan, bir peri masalı gibi dilden dile dolan bu harikulade roman, muhtemelen daha önce hiç karşılaşmadığınız ve bir benzeri ile de bir daha karşılaşmayacağınız hem konusuyla hem de üslubuyla, akılları zorlayan bir eşsiz bir eser. Kayboluş, edebiyat dünyasına yeni bir pencere açıp odaya farklı bir ışık getiren ilginç bir roman türü.

Birçok okurun ilgisini cezbeden bu enteresan kitapta alfabe de ki 29 harften biri hiç kullanılmıyor. Orijinal dilinde kullanılmadığı gibi Türkçe çevirisinde de “e” harfi hiç kullanılmıyor. Büyük bir yazarlık yeteneğinin yanı sıra keskin bir zekâ isteyen e lipogram tekniği ile yazılan bu polisiye roman özel tekniğinin yanı sıra konusuyla da dikkat çekici.

Kayboluş

Kayboluş

Bir Harf ve Bir Adam Sonrasında Kayboluş

2. Dünya savaşı öncesi Nazi anlayışının egemen sürdüğü topraklarında anlatıldığı ve büyük bir dünya savaşı öncesi insanlığın neler çektiğini Georges Perec 1969 yılında Kayboluş kitabıyla anlatıyor. Soyut öğelerle bezenen ve yer yer gerçeküstü bir yaklaşım sergileyen yazar betimleme dünyasının sınırlarında geziniyor.

Romanın ana karakterinin oluşturan Anton Voyl’nin kayboluşunun ardından başlıyor hikaye. Kahramanın kaybolmasının ardından “e” harfi de ortadan kayboluyor. Bu kayboluşlar boyunca kitapta hiçbir şekilde “e” harfi kullanmayan Georges Perec Fransız alfabesinde 26 harf olduğu için Kayboluş kitabını da  26 bölümde ele alıyor. Ve Fransızca de “e” harfi 5. Harf olduğu için kitabın 5. Bölümü de eksik.

 

Etiket: ,