Araştırma alanında yazılan eserler, diğer eserlere nazaran daha ilgi çekicidir. Nedeni, var olan bir konunun derinliklerine inilmesi ve böylece gerçek bir olgunun okuyucuya aktarılmasıdır. Bu sayede okuyucu, o kitaptan istediği her şeyi alır. Gerçek bir olgu ile karşılaşan okuyucu, böylelikle esere sahip çıkar ve eserin kalıcı değer taşımasına katkıda bulunur.

Yeni Dünya ve İslam Işığında Doğu ve Batı Mukayesesi

İslam Işığında Doğu ve Batı Mukayesesi

İslam Işığında Doğu ve Batı Mukayesesi

Yazar Hasan Nedvi tarafından kaleme alınan İslam Işığında Doğu ve Batı Mukayesesi araştırma dalında yeni çıkan bir eserdir. Yeni çıkmasına karşılık en çok takip edilen eser olma özelliğini de elinde tutmaktadır. İslam dünyasının son yıllarda hareketli bir seyir izlemesi, küreselleşen dünya ve buna paralel olarak beklentilerin değişmesi, dünyayı bir noktadan bir noktaya getirmiştir. Bu noktaların başında ve sonunda İslami düsturla hareket edenlerin ve etmeyenlerin nelerle karşılaşacağı, onları bekleyen tehlikeleri ve aslında ne yapmaları gerektiğini çok ince detaylarla bu eser anlatmaktadır.

Doğu ve Batı sentezi, bu konu ile alakalı birçok deneme, makale, söyleşi ve sempozyum düzenlenmiştir. Her aydın, akademisyen ve devlet adamı bu konu hakkında çeşitli sözler söylemiş ve herkes kendi fikir dünyasına göre bu konuya bir versiyon getirmiştir. İslam dinini referans olarak kabul etmek ve meseleye bu doğrultuda bakmak ise, bizleri doğruya götürecektir. İslam ışığında doğu ve batı mukayesesi batının çarpıklıklarına karşılık, doğunun düzenini anlatmaktadır.

 

Etiket: ,