Roman yazarlığının yanı sıra İngiliz Edebiyatı Profesörü olan J.R.R. Tolkien, yazmış olduğu kitaplarda ele aldığı farklı dünya sayesinde bu tarz romanlara hayran olan kişilere oldukça yüksek hayal gücüne ait olan eserlerini sunmaya da özen gösteriyor. Yazarın genel olarak yazmış olduğu kitaplar ya geçmiş dönemlerde geçiyor ya da gerçekte olmayan karakterlere ev sahipliği yapıyor.

Yazarın 70 sene öncesinde yazmış olduğu Hobbit sayesinde ise insanlar ilk defa bunlarla karşılaştı. Cüce olarak da bilinen hobbitlerin her birliğinin kendisine ait çeşitli özellikleri var. Ancak Gandalf’ın gelmesi ile birlikte de işler yavaş yavaş değişmeye başlıyor. Bu karakterin gelmesi demek, yepyeni maceraların da ortaya çıkması ve okurların keyifli vakit geçirmesi anlamına da geliyor.

Hobbit

Hobbit

Hobbit’in Dünyası

Diğer hobbitlerden pek farklı olmayan Biblo Baggins’in yaşamış olduğu olayların hepsi Hobbit kitabı içerisinde kendine yer buluyor. Baggins, Gandalf ve cüceler, cücelerin hazinesini almış olan kötü ejderha ile savaşmak adına hiç istemeseler de bir yolculuğa çıkarlar. Ancak yolculuğun her adımı, Baggins için yepyeni maceralar ve gücünün farkına varması anlamına gelmektedir.

Aslında J.R.R. Tolkien, bu romanı çocuklar için yazmıştı. Fakat o kadar fazla sevildi ki kısa süreler içerisinde büyükler tarafından da beğeni ile okunmaya başladı. Böyle olunca da roman, en çok arananlar kategorisinde insanlar ile buluşmaya başladı. Romanı okuyan kişiler, bu muhteşem yazarın dünyasına oldukça etkili bir şekilde giriş yapacaklardır.

 

Etiket: ,