Dürrüşehvar Sultan Sarayda Bir İnci Tanesi

İçerisinde gerçek bir macera olan tarih kitaplarından daha ilgi çekici başka ne tür bir kitap vardır ki ? İşte Dürrüşehvar Sultan’ın hikayesi tamda böyle bir kitap oluşturmuş. Osmanlı İmparatorluğunun ister ilerleme, ister duraklama, ister gerileme, isterse de Cumhuriyetin kurulmasına ilişkin son dönemleri olsun tüm dönemlerine ilişkin detaylı bilgiler günümüze ulaşmamıştır. Fakat hanedanlığın son üyelerinden Dürrüşehvar Sultan’ın hayatına ve yaşadıklarına dair birçok detay bilinmekte ve günümüzde Dürrüşehver Sultan Sarayda Bir İnci Tanesi gibi nadir eserlerde de olsa anlatılmaktadır.

Dürrüşehvar Sultan

Dürrüşehvar Sultan

 Dürrüşehvar Sultan Sarayda Bir İnci Tanesinin Konusu Nedir?

Kitabın konusu adından da anlaşılacağı gibi sultanın hayat hikayesidir. Kitap dönemin en çok satanlarından biri olmuş ve en çok satanlar sınıfında yer almıştır. Kitapta Osmanlı Hanedanlığı’nın geldiği nokta, sultanın babası son padişah şehzade Abdülmecit’in davranışları ve düşünceleri yansıtılmaktadır.

Dürrüşehver Sultan Sarayda Bir İnci Tanesi tamamen bir otobiyografi kitabı değil, daha çok tarihin kurgu ile birleştirilmiş halidir. Sultanın doğumu, cumhuriyetin ilanı ile Türkiye’den ayrılması, babasını kaybettikten sonra hissettikleri ve vatana duyduğu özlemin çarpıtıcı bir şekilde yansıtılması kitabın en önemli yönlerindendir.

Tarihi gerçek kişilerle birleştiren bu tür kitapların en çok satan kitaplardan olması oldukça normaldir. Bunun nedeni kişilerin kendilerinden on yıllar belki de yüzyıllar önce gerçekleşmiş gerçek hikayelerin içerisinde kendilerini bulabilmeleridir. Dürrüşehvar Sultanın hikayesi de bu tür kitaplardan birisidir.

 

Etiket: ,