Geçtiğimiz yüz yıla damga vurarak top 100’de yer almayı başaran Drina Köprüsü başarılı bir yapıt olduğu kuşkusuz. Hatta eserin Nobel ödüllü olduğunu dahi söyleye biliriz. Yazar 1961 yılında Nobel’e layık görülürken birçok insan bu ödülü kitaba verilmiş olarak kabul ediyordu.

Geçmişe damga vuran bu eserin yazarı İvo Andriç. Oldukça eski bir yapıt olan bu eser son zamanlarda yeni kuşağa tanıtılmak amacıyla yeniden canlandırıldı. Üzerinden elli yıllık bir süre geçmesine rağmen yapıt halen kendisini okutmayı başarıyor. Tabi bu birazda yazarın akıcı dili sayesinde. Geçmişi tüm çıplaklığıyla bize aktaran eserde toplumların nasıl parçalandığını, milliyetçilik oyunlarıyla göreceksiniz.

Drina Köprüsü

Drina Köprüsü

Drina Köprüsü Geçmişin Yansımaları

Uzun yıllar öncesine gittiğimizde bütün toplumların bir arada yaşayabildiğini görürüz. Ancak bu günümüzde oldukça mümkün bir şey değil. Drina Köprüsü isimli yapıtta bizlere bu günlere nasıl gelindiğini bu yapının nasıl parçalandığını açıkça anlatıyor. Osmanlı’nın içerisinde bulunan toplulukları konu alan eser bir  bakıma aşk romanı da diyebiliriz. Geniş bir pencereden Osmanlı’nın içerisinde bulunan topluluklara bakan yazar nasıl bir arada yaşadığımıza ve nasıl dağıldığımıza dikkat çekiyor.

İvo Andriç imzalı bu baş yapıtta bir toluma dair birçok olguyu bir arada göreceksiniz. Kitabın içerisinde ne mutlak bir zulüm ne de harika bir uyum masalı var. Tamamen yaşanmışlıklarla dolu insanı ön plana çıkaran dopdolu bir hayat hikayesi var. Tarihi romanları sevenler için kaçırılmayacak bir kitap.

Yazar: İvo Andriç

Kitap Adı: Drina Köprüsü

ISBN: 9789754707823

Sayfa Sayısı: 354

Yayın Yılı: 2014

 

Etiket: ,