Aldous Huxley’ in Türkçe’ye çevrilen kitabı Cesur Yeni Dünya şimdilerden yetmiş yıl kadar öncesinde hayata gelmiş karşı bir ütopyadır. Kara bir kitaptır. Dünya hala bu kadar kötüleşmemişti. Ama ilerde neler olabileceğine dair ipuçları tabi ki vardı. Yazar Aldous Huxley’ e göre yazdığı kitaptaki gibi bir dünyanın altı yüzyıl kadar bir süre sora olacağını öngörmüş.

 

Huxley’ in Cesur Yeni Dünya’sı

 

 

Cesur Yeni Dünya’ya göre dünya üzerine doğarak gelemeyiz. Döllenme sadece laboratuarlar ortamlarında gerçekleştirilen bir işlem. Yapılan bu işlemin basamakları, Kişilerin toplumsal rolleri ve üretin süreçlerindeki görevleri önceden belirlenen bireyler oluşacak şekilde biçimlenir.

Cesur Yeni Dünya

Cesur Yeni Dünya

 

Bu amaçla, şişeler de döllenen embriyoları farklı dozlarda kimyasal madde verilir. Bebekleri uyku sırasında öğrenme gibi durumlara şartlandırılır. Böylelikle, en üst düzey zekaya ve fiziksel olarak farklı özelliklere sahip alfalardan, zekaya gerek olmayan işleri görecek epsilonlara varana kadar çeşitli hale gelen bir insanlık var edilmiş olur.

 

Devlet, kendi bünyesindeki vatandaşlara mutluluğu garanti eder. Ayrıca cinsellik içinde bir uygulama vardır. Cinsellik özgürce yaşanabilir bir halde olur. Kısırlaştırma ve de sıkı doğum kontrolleri ile birlikte gebe kalınması önlenir. Uyuşturucu devlet kontrolünde yine devlet eli ile satılır. Bu yepyeni dünyada en zorlu işlerde bulunanlar bile çok mutludur.  Gönüllü olarak köleliğin var olduğu sistem, tam olarak oluşturulmuştur.

 

Aldous Huxley, Cesur Yeni Dünya Kitabı’nı aslında 1931′ de yazar. Bundan 27 yıl sonrasında ise yazdığı Cesur Yeni Dünya’ yı Ziyaret kitabı ile 1931′ de kaleme aldıklarının ne kadarının gerçekleştiğini tahlil eder.  Cesur Yeni Dünya oldukça iyimser bir ruh hali ile yazıldı diyen yazar, kehanetlerin tahmin ettiği zamandan çok çok daha önce gerçekleşmeye başladı diye ekler.

 

Cesur Yeni Dünya kitabı çok okunanlar kategorisin de ilk sıralarda yer alır. Oldukça büyük bir okur kitlesi edinmiş olup, merakla okunur. Sizlere de bu hayalî kitabı okumanızı öneririz.

 

Yazar: Aldous Huxley

Kitap: Cesur Yeni Dünya

Sayfa Sayısı: 348

Yayın Yılı: 2003

ISBN: 9789756902165

 

Etiket: