Günlük hayat o kadar hızlı yaşanıp geçiyor ki şairler bile zor tarif ediyorlar. Gülten Akın’ın dediği gibi kimselerin vakti yok durup anlamaya. Bu koşturmaca içinde hala bir şeyler öğrenmek isteyenler bilgilerin toplu olarak bulunduğu, kısa kısa açıklamalarla neredeyse her şeyin özetlendiği başvuru kitaplarını tercih eder oldular. Tarihi sevenler için bu formatta yazılmış bir kitap Bir Nefeste Dünya Tarihi. Böylece tarih ve popüler kültür aynı potada erimiş oluyor.

Şüphesiz bilgilendirme açısından fena bir çözüm değil. Hiç olmazsa her sorunun cevabını çoktan seçmeli tahminlerle yalan yanlış bulmaya çalışmaktan vazgeçip birkaç satırda bile olsa bilgiye ulaşmış oluyoruz.

bir-nefeste-dunya-tarihi

bir-nefeste-dunya-tarihi

Dünya Tarihi Bir Nefeste Geçiyor

M.Ö. 3000’lerde başlayan kitap 1945’in sonuna kadar kronolojik olarak akıp gidiyor. Maya Kitap’ın tarih dizisi içinde yayınlanan eser kolay okunurluğunu yazar Emma Marriot’un akıcı üslubuna borçlu. Ama kitabın dikkat çeken en büyük özelliklerinden biri de hiç şüphesiz özenle hazırlanmış kapağı.

Sayfaları çevirdikçe antik uygarlıklar, Kleopatra, Büyük İskender, Mezopatamya uygarlıkları, Çin İmparatorlukları ve hanedanları, Ortaçağ, sömürgecilik, coğrafi keşifler, kapitaliz, faşizmin yükselişi, komünizm ve geçmişte kalan Rusya tarihi sıralama içinde birkaç sayfada açıklanıyor. Emma Marriot sanki bize yazılı bir belgesel sunuyor. Üstelik bunu 200 sayfa gibi ideal kitap ölçüsünde yapıyor.

Yazar : Emma Marriot

Kitap adı : Bir Nefeste Dünya Tarihi

ISBN :  9786055675844

Sayfa sayısı: 208

Yayın yılı: 2014

 

 

Etiket: