Eserde anlatılan hava, bazen bizleri şaşırtır, bazen bizlerde merak uyandırır, bazen de şüphe duygusunu ön plana çıkartır. Bu durumlarda, okur sever olarak bizler, kimi zaman istemsiz de olsa, eserin iç dünyasına girmek durumunda kalırız. Bu durumun, mimarı yazardır, bizleri dünyasına çeker ve uzun sürede oradan çıkmamıza müsaade etmez. Daniel Kehlmann, oluşturmuş olduğu son eseri ile bizleri adeta kendi dünyasına çekmektedir.

Ben ve Kamısnkı İle Perde Arkasını Aralayın

Ben ve Kamınskı

Ben ve Kamınskı

Üne kavuşmak için, bir ressamın hayatını konu edinen, bu uğurda her türlü dolandırıcılığı yapabilecek bir gazetecinin anatomisini bizlere anlatan Ben ve Kamısnkı adlı eser, düşünce dünyanızda olabilecek bazı gelişmeleri ve değişimleri sağlayacaktır. İster istemez o gazetecinin yerine geçecek ve esere dâhil olmanız sağlanacaktır. Bunu çok büyük bir ustalıkla başaran yazar, bu davranışı ile özgün bir eser oluşturmuş ve kalıcılık noktasında ciddi derecede adımlar atmayı başarmıştır.

Daniel Kehlmann, fırsat düşkünü pozisyonunda olan gazetecinin, oluşturduğu sarmalı anlatırken, karşı tarafta sizde,  ister istemez ressamın pozisyonunda olacaksınız. Yüzleşmeyi, ikiyüzlülüğü, sonuna kadar yaşayacak ve başka bir noktadan hayata doğru bakmaya başlayacaksınız. Yazarın, eseri oluştururken kullanmış olduğu dil ve anlatımı, eserin havasını değiştirmiş ve yapıtı başka bir noktaya getirmiştir.

Ben ve Kamısnkı, sizlerde yeni düşüncelerin meydana gelmesini, insanların aslında göründükleri gibi olmadıklarını anlamınızı, sağlayacak nitelikte bir eserdir. Bu eser ile birlikte yeni bir bakış açısı kazanıyor olmanın farkına varacaksınız.

 

Etiket: ,