İşte Henri Barbusse’nin savaş gerçeğini bütün çıplaklığı ile ortaya koyan en iyi kitaplar listesinde yer alan eseri, Ateş. Kitap birçok listede top 100 kitap kategorisinde yer almakta, okuyucusunu sadece eşi benzeri olmayan bir hikaye ve serüvene değil hayatın gerçeklerine çağırmakta ve okuyucularının hayatı, dünyayı, yaşamı ve savaşı kendi benlikleri içerisinde sorgulamasını sağlamaktadır. Savaşın filmlerde, anlatımlarda veya dizilerde gösterildiği gibi sadece kahramanlıktan ibaret olmadığını, savaşın acı dolu yıkım dolu, insanları sevdiklerinden ayıran bir olgu olduğunu göstermektedir. Kan donduran olaylar ve hikayeler anlatırken okuyucusunu büyük bir serüven içerisinde bırakmaktadır. Nazım Hikmet boşuna ateş kitabının Türkçe’ ye çevrilmesi gerektiğini söylemiştir.

 Ateş


Ateş

 Ateş, Savaş Ve Dünya

Dünyayı ateşe kesen savaş ne içindir? Savaşlarda ölen gençler kimin emri ile hayatını feda eder. Savaş ve insan öldürmek kahramanlık mıdır? Savaşın kirli yüzü var mıdır? İşte tüm bu soruların cevabını nefes kesici bir hikaye içerisinde bulacaksınız.

Ateş savaşı en kötü yönü ile işleyen son yılların top 100 kitapları listelerinde her daim yer alabilen bir kitaptır. Savaş çoğu durumda kişilerin inisiyatifinde olabilmekte, milyonlarca kişinin hayatına, evine, parasına ve yakınlarını kaybetmesine neden olabilmektedir. Peki bütün bunları yaşamak gerekli midir? Ateş bu soruların hepsini anlattıkları ile okuyucularına sormakta hatta okuyucularının bu soruları kendilerine sorarak cevabı bulmasını sağlamaktadır. Her aydının kütüphanesinde bulunması gereken bir kitaptır.

 

Etiket: ,