Türk edebiyatında unutulmaz kahramanlar ve o kahramanların can bulduğu unutulmaz mekânlar vardır. Bu iki kavram, bulundukları eseri unutulmaz kılarlar. Yıllar geçer, her şey değişir ancak, o iki kavram unutulmaz, dolayısı ile eser de unutulmaz. Eser, böylelikle kalıcılığı yakalamış olur. Yazarın, oluşturduğu kahraman, kahramanın yaşamını sürdürdüğü mekân, eseri alır götürür adeta. Bizlerde o mekâna gireriz, o kahramanın arkadaşı oluruz. Etkileyici ve bir o kadar da fantastik bir kurgu halinde şekillenir eser.

Anayurt Oteli Unutulmaz

anayurt oteli

anayurt oteli

Yusuf Atılgan tarafından kaleme alınan Anayurt Oteli, hem kahramanı ile hem de konunun geçtiği mekân ile edebiyat tarihimizde unutulmazlar arasına girmeyi başarmıştır. Yazarın can verdiği kahramanımız Zebercet, kendi başına yaşayan, tekdüzelikten şikâyetçi olmayan bir yaşam tarzına sahiptir, ta ki bir gün kaldığı otele bir bayan gelene kadar. Gelen bayan ile kahramanımızın hayatı birden değişmiş ve tekdüzelik yerini macera dolu bir yaşama bırakmıştır.

Anayurt Oteli, eserin geçtiği mekân olarak karşımızda durmaktadır. Kahramanımızın, yaşadığı yer olmaktan çıkmış ve okur severler tarafından unutulmaz bir yer olarak tarihte yerini almıştır. O otelde yaşananlara, birebir okuyucu da tanık tutulmuş ve okuyucu da bir şekilde o otelde yaşamıştır. Bu durum zaten, eserin başarısının açık delilidir. Okuyucu eser bütünleşmesi tamamlanmış ve eser, hak ettiği şekilde, en çok satanlar listesinde, kendisine hatırı sayılır bir yer edinmiştir.

 

Etiket: ,